Jazyková škola
se specializací angličtina
MENU

Reference

We really focus on the preparation for the exam. I especially appreciate great feedback I always get.

Student FCE kurzu (jaro 2023)

We have a lot of room to ask questions, the environment is generally friendly and we always manage to complete a lot of work so I feel fulfilled and productive.

Student FCE kurzu (jaro 2023)

Oceňuji, že je lektor rodilý mluvčí, je energický a snaží se vést lekce s humorem. Zároveň vytváří safe space, takže mám pocit, že se můžu zeptat na cokoliv.

Student FCE kurzu (jaro 2023)

Talking to other people and listening to them, the number of students, funny stories from other people, great topics and the form of practising various idioms, phrasal verbs and so on. That we are not corrected after each mistake which helps with fluent speaking. Relaxed atmosphere, great classmates and a great teacher.

Student konverzačního kurzu (jaro 2023)

Nevím, kde Jan bere tolik energie ale i pozdě večer je pohotový, vtipný a lekce s ním nás prostě baví. Není mnoho takových skvělých pedagogů!

Student kurzu obecné angličtiny (jaro 2023)

I absolutely love the relaxed atmosphere. My classmates are very kind and so is the teacher. Whatever we do (speaking, reading, listening,...), it's always well planned and it suits our needs. I'm also glad to be encouraged to ask every single English-related question I may have.

Student CAE kurzu (podzim 2022)

Výborný učitel! = Komunikace, příprava, domácí úkoly, ochota

Student FCE kurzu (podzim 2022)

I mostly like that I stopped to be afraid of speaking and I can speak aloud. And I have started to feel more confident and feel less nervous. It is going to take a long time to improve vocabulary but I am already very appreciate that I decided to sign in to this conversation lesson.

Lucie, studentka konverzačního kurzu (podzim 2022)

Přípravu na FCE zkoušky, velmi cením přístup, s jakým si zkoušíme jednotlivé části zkoušky. Taky si hodně povídáme na zadané téma a tím rozvíjíme slovní zásobu v určitých oblastech, což je taky přínosné.

Alena, studentka kurzu pro mládež (podzim 2022)