Jazyková škola
se specializací angličtina
MENU

Kousek světla ve tmě

12. 11. 2020

Nemám rád fráze a (rádoby) moudrá rčení.  Tedy i to momentálně stále opakované, že krize je šance.  Zní mi to jako něco, co mne má programově a za každou cenu uklidnit. Jenže – krize opravdu je, a myslím, že na vkus nás všech už docela hodně dlouhá. A šance? Jaké šance vlastně taková krize nabízí??

Třeba - zpomalit, zastavit se, vystoupit z toho vlaku života, který se žene nekonečným shonem týdnů a dní. No a co se stane, když zastavíme a krajina okolního světa se přestane jen míhat za okny? Zjistíme, že máme rodinu, pozapomenuté přátele, spoustu odkládaných restů či neuklizených míst. Je zde tedy dobrá šance řadu věcí dohonit, znovu si připomenout nebo dokonce objevit a zjistit, co všechno důležité vlastně zanedbáváme.

Pokud jste si něčím podobným již také prošli, možná jste po nějaké době zjistili, že takové zastavení je fajn, ale člověku pak začíná pomalu přece jen něco chybět. Náš mozek prostě potřebuje nové impulzy a naše tělo nové výzvy nebo aspoň stálý pohyb. Jinak prostě obojí začne chátrat.

A právě zde se nám nabízí další důležitá šance. Pustit se do něčeho nového, na co jsme si nebyli schopni najít čas předtím. Každý psycholog Vám potvrdí, že zaměstnat se v těžké době učením se něčeho nového je skvělou a hlavně fungující terapií a lékem na těžké časy a chmury.

Kromě toho je důležité si vždy v každé krizi zachovat pozitivní naladění a nepropadat chmurám a špatným náladám Já vím, že se to řekne, ale tohle Vám potvrdí opravdu každý, kdo si nějakou skutečnou krizí prošel. Bez nějaké světlé myšlenky někde vpředu, někde tam kde už krize bude pryč, je všechno kolem pořád ve tmě. Hezké vzpomínky a barevné fantazie sice mohou být (po nějakou dobu) fajn, ale není lepší se představit něco světlého a zároveň konkrétního?

Takže - co si třeba představit, co bude pak, až bude po krizi. Jaké to bude. Se mnou, s mojí prací, kariérou, další cestou vpřed. Ať to bude jakkoliv – nebude se mi hodit umět něco nového, něco dalšího, něco navíc? Asi nikdo nedokážeme předvídat, jak bude vypadat svět kolem nás po COVID krizi, ale určitě se můžeme na takovou dobu připravit třeba tím, že posílíme a rozšíříme svoje znalosti a schopnosti.

Tak třeba - jak zlepšit své organizační dovednosti. Lépe umět pracovat s Excelem. Naučit se stříhat videa. Zlepšit si komunikační dovednosti v angličtině, samotnou výslovnost v angličtině, dokázat napsat strukturovaný životopis rovněž v angličtině nebo konečně získat mezinárodní jazykový certifikát.

Učení se něčemu novému je ověřený lék a terapie na současnost, ale je to také posilování a trénink na budoucnost. Na lepší a úspěšnější budoucnost. Tak pojďme do toho. Kousek světla v té tmě kolem by se už docela hodil!

Tento článek pro vás připravil:

Mgr. Roman Kožnar