Jazyková škola
se specializací angličtina
MENU

Není online výuka jako online výuka aneb jaký je rozdíl mezi aktivní a pasivní výukou.

14. 10. 2020

S příchodem nečekaného společníka jménem Covid se všechny vzdělávací instituce dostaly do situace, kdy musí řešit náhradní způsoby výuky. Denně skloňovaným pojmem se pak stala zejména „ONLINE“ výuka.

Zatímco dříve byla výuka přes obrazovku jen doplňkem, dnes je tím hlavním způsobem výuky. Pod pojmem ONLINE výuka se však skrývá dvojí (a diametrálně) odlišný způsob učení. Pokud se tedy chystáte vzdělávat online, pozor na jednu zásadní věc: budete se online učit sami nebo půjde o online studium s lektorem.

Pro první způsob výuky, tedy „pasivní“ online výuku naleznete řadu produktů. Mnoho z nich se na internetu nabízí dokonce i zdarma, je však potřeba si uvědomit, že kvalitní výuku musí připravovat odborníci, zejména kvalifikovaní a zkušení lektoři. Jejich práce není levná, ale výsledný produkt určitě bude řádově kvalitnější než jen krátká online cvičení či testy zdarma. Ty mohou sloužit k ukrácení dlouhé chvíle, ale chceme-li cizí jazyk opravdu studovat, potřebujeme skutečný a kvalitně připravený výukový program.

Při výběru vhodného programu je určitě dobré si jej předem vyzkoušet, což Vám každý seriózní výrobce nabídne. Je to stejné jako s ukázkovou výukou ve škole či účasti na dni otevřených dveří. Prostředí, ve kterém se budete pohybovat, je dobré co nejlépe znát, a zjistit, jak Vám vyhovuje a zda obsahuje vše, co očekáváte (a ideálně ještě něco navíc).

Online výukový program by však měl pořád být jen doplňkem reálné výuky. Ta Vám totiž nabídne řadu nenahraditelných věcí, mimo jiné:

  • Okamžitou a přímou zpětnou vazbu učitele
  • Opravu, korekci či vylepšení mluveného projevu
  • Zlepšení písemného projevu a jeho stylu

A vzhledem k již zmíněné reálné aktuální situaci je nyní běžné, že Vám kvalitní jazykové školy nabídnou reálnou výuku s lektorem převedenou do online podoby. Budete tedy jako v běžné třídě se spolužáky a s učitelem, pouze v online prostředí.

Tento typ výuky je za dané situace ideální variantou, která Vám zajistí co nejlepší pokrok ve studovaném jazyce. Pasivní vyplňování cvičení a testů Vás opravdu příliš neposune a nebude Vás ke studiu ani nijak zvlášť motivovat. Vyberte si tedy ke studiu takovou jazykovou školu, která v případě potřeby plynule přejde na aktivní online výuku. Tedy na reálnou výuku s učitelem.

A pokud byste rádi měli „tak něco mezi pasivní a aktivní výukou“, zkuste například program PARK ONLINE, který nabízí kombinaci výukové online platformy s možností kontaktovat učitele dle Vašich potřeb – výuka se Vám tak přizpůsobí zcela na míru.

 

 

Tento článek pro vás připravil:

Mgr. Roman Kožnar