Jazyková škola
se specializací angličtina
MENU

Pomoc, on mi nerozumí!

20. 3. 2020

 K čemu je mi angličtina!

Co dělat, když na Vás někdo promluví anglicky.

Znáte to, dnešní doba je plná možností a příležitostí, a proto začínáme každým rokem cestovat častěji, raději a vzdáleněji. Ze svých cest za poznáním si pak dovážíme nové zážitky, zkušenosti a třeba i partnery. Co ale dělat, když se vaše dítě nebo kamarád vrátí s někým, kdo nemluví česky a vy se teď máte bavit? O čem? A jak? Rada zní jednoduše, NEPANIKAŘIT!

S nárůstem výměnných a studijních programů, možností au-pair a různých stáží se návštěva zahraničí stala běžnou součástí života mnoha z nás. Angličtina je při tom ten nejčastější dorozumívací jazyk. Výhodou je, že mnoho Evropanů se učí podle podobných osnov a tak je jejich jazyková znalost často srovnatelná. Problém nastává, když mluvíte se Skoty či Iry, kteří mají opravdu unikátní dialekt. Ale neděste se! Na jednoduchou konverzaci s někým, kdo má jiný rodný jazyk než vy, vám většinou postačí několik málo frází. Navíc u rodilých mluvčí můžete spoléhat na to, že se budou snažit mluvit pomaleji a srozumitelně artikulovat, aby vám průběh konverzace co nejvíce ulehčili.

Ať už se angličtinu učíte několik let, terpve o ní uvažujete, nebo jste věční začátečníci, existuje několik obratů, které potěší každého cizince. Vyplatí se nejen znát pár základních vět, ale také si připravit předpokládané odpovědi na ně a pak se vyšvihnout s nějakou tou ‘perličkou’.

Každá nová konverzace bude začínat představením obou stran. Bonton by nám doporučil přidat i jednu či dvě věty o daném protějšku, pokud vám to ale jazykové dovednosti (zatím) nedovolují, představující zůstane u frází typu:

Hello, I’d like to introduce you [my friend/partner/…] Johny. Johny, this is my mum, [Andrea].

Na toto krátké představení stačí odpovědět pouze: Hi, nice to meet you.

 

A je to! První krok seznamování máte za sebou. Nyní můžete začít rozhovor tak, jak vám vaše jazyková výbava a sebevědomí umožňují. Právě sebevědomí je často kamenem úrazu. Mnozí z nás zažívají úzkost z toho PROMLUVIT a bojí se, že udělají chybu. Věřte mi, všichni jsme tam byli, ale hádejte co, musíte PŘEKONAT STRACH! Jakmile jednou najdete odvahu mluvit, všechno půjde snadněji. A navíc, opravdu nikdo od vás nečeká perfektní angličtinu na úrovni C2, hlavním cílem v této situaci je zkrátka DOMLUVIT SE.

Jakmile otřesete z ramen počáteční nervozitu, můžete si v hlavě shrnout pár základních frází, které se učí v hodinách angličtiny a ať už to bylo minulou středu nebo minulou dekádu, někde tam jsou uložené. Na začátek konverzace je fajn se zeptat na:

 

  • Odkud dotyčný je?
  • Jak se mu/jí u nás líbí?
  • Je to jeho/její první návštěva?
  • Co je pro jeho/její zemí typické?
  • Jak se ti dva seznámili a/nebo kde?

 

Jak již bylo zmíněno, vždy si v hlavě přehrávejte i možné odpovědi - ideálně před tím, než tato situace nastane, např. na hodině angličtiny. Na některé otázky si tak můžete už zkušebně odpovědět předem:

 

  • Francie, Německo, Rakousko, Itálie, Británie, Švýcarsko, Rusko.
  • Češko je krásné, jsou tu milí lidé, skvělé jídlo, zima/teplo.
  • Ano/ne, Češko jsem (ještě ne/) navštívil (v ...).
  • Pro naší kulturu je typické se vždy usmívat, být nejhlučnějším stolem v restauraci, nikdy nesmrkat.
  • Seznámili/-y jsme se na táboře/výměnném pobytě/v práci loni v létě/minulý týden/na prázdninách.

 

Z těchto smyšlených odpovědí vyplývají pro vás jednoznačné otázky:

 

  • Kolik zemí znáte a umíte říct anglicky?
  • Jaké znáte zdvořilostní fráze, kterými jde popsat město/zemi/kulturu či počasí?
  • Nezaleknete se předpřítomného času? (I kdyby, tak past simple postačí)
  • Jak byste popsali Češko - naší kulturu, tradice, lidi nebo kuchyni?

 

Pokud se vám to zdá už příliš komplikované, vězte, že pokud neřeknete vůbec nic a budete se jen usmívat, všechno bude ok. Člověk, který je vám představován, si rozumí s tím, kdo vám ho představuje, a nikdo po vás nechce, aby jste se stali nejlepšími přáteli. Na základě vašeho výrazu ve tváři dotyčný jistě pozná vaši nejistotu a bude se chovat s pochopením. Pokud vám tedy tuhne krev žilách a zadýcháváte se při pouhém pomyšlení na rozhovor s cizincem, nebojte se. Řeč těla je často silnější než kdejaký slovní obrat. Zapojte tedy ruce, nohy a obličej, a určitě se s novým návštěvníkem nějak domluvíte. A pokud to pořád vázne, tak vřelé objetí mluví za vše!

 

Jestli se vám ale příčí představa zamrznutí a následného vyčítání si své neschopnosti promluvit, jděte do sebe. Podívejte se na naší nabídku kurzů a vyberte si ten pravý pro vás. Kurzy se přizpůsobí vaším specifickým potřebám, časovým možnostem i jazykové vybavenosti. Naší lektoři jsou navíc jak rodilí mluvčí, tak i Češi, takže se nemusíte bát, že byste něčemu nerozuměli.

 

No a jakmile oprášíte své jazykové znalosti, brzy zjistíte, že mluvit anglicky není zas takový oříšek, jakým by se mohlo zdát. Nejdůležitější je vaše motivace! Takže, ať už je to nový přítel vaší dcery, zahraniční kolega v práci, nebo třeba plánovaná dovolená, angličtina se vám bude vždycky hodit. To ví každý!

 

Stanovte si jasnou motivaci a držte se jí. Možná to bude trvat den, možná měsíc, možná rok než poprvé promluvíte bez ostychu a se zdravým sebevědomím ke svému cizojazyčnému protějšku. V každém případě vás ale čeká skvělý pocit z dosaźení vašeho cíle a veškerá energie vynaložená do studia se vám mnohanásobně vrátí. Tak na co čekáte? Let’s get started.

 

*Poznámka: Pokud kolem sebe nikoho anglicky mluvícího nemáte, stavte se do naší PARK kavárny. Poznáte tu spoustu zajímavých lidí a dozvíte se něco nového o anglické kultuře i ze světa jazyků.

Těšíme se na vás, PARK.

Tento článek pro vás připravil:

Gabriela Dittrichová